שם מלא: רוני דורה
מקום ותאריך לידה: מצרים, 29/3/1954
שנים כמאמן הקבוצה: 1985-1984 (עוזר מאמן), 1989-1987, 1994-1991, 1997-1996 (עוזר), 2005-2003 (מנהל מקצועי)
עונות: 5 (מאמן), 2 (מנג'ר), 2 (עוזר)
אחוזי הצלחה בליגה: 47.74%
הישגים: עליה (92, 03), גמר גביע (03)
קבוצות נוספות אותן אימן: הפועל עכו, הפועל חדרה, מכבי עכו, בני סכנין, מכבי הרצליה, קרית אתא

רוני דורה נולד במצרים ועלה עם משפחתו לארץ בגיל צעיר. משפחת דורה התיישבה בקרית חיים ורוני החל את דרכו בגיל 6 בקבוצת הילדים של הפועל המקומית. הוא התבלט כשחקן צעיר ומבטיח, עלה לבוגרים כבר בגיל 15 ואף נמנה על סגל נבחרת הנוער. לאחר פירוקה של קרית חיים, דורה עבר להפועל קרית אתא שעלתה לליגה א'. הוא המשיך להצטיין והיה מועמד להצטרף להפועל ומכבי חיפה, אבל חלומו לשחק בליגה הלאומית לא התגשם. דורה נאלץ לפרוש בגיל צעיר בעקבות פציעה קשה בקרסול.

לאחר הפרישה, דורה החל לאמן את קבוצת הנוער של קרית חיים ובהמשך את קבוצת הבוגרים "הצעיר" קרית חיים. ב-1982 הוא עבר לאמן במחלקת הנוער של הפועל חיפה. הישגו הבולט היה העפלה לגמר גביע המדינה לנוער. אחד הכשרונות הבולטים שצמחו באותה תקופה, היה אחיינו טל בנין. ב-1984, לאחר עלייתה של הפועל חיפה לליגה הלאומית, דורה מונה לעוזרו של אהרון גרשגורן. ביחד הם הובילו את הקבוצה לעונה המוצלחת ביותר בשנות ה-80 שהסתיימה במקום החמישי. בעקבות הצלחתו דורה מונה למאמן בהפועל עכו מהליגה הארצית. בעכו שיחקו בהדרכתו מספר שחקני הפועל חיפה לשעבר: דוד חלפון, אלי בן-אמו, יצחק בוזורגי וגיורא אנטמן. הפועל חיפה ירדה בינתיים פעם נוספת ושתי הקבוצות נפגשו בגמר גביע הטוטו של הליגה הארצית ב-1987, בו נוצחה קבוצתו של דורה. בעונת 1987/88, דורה מונה למחליפו של איציק אנגלנדר, שפוטר לאחר 8 מחזורים בלבד. דורה, בעונתו הראשונה כמאמן ראשי של הפועל חיפה, סיגל לקבוצה סגנון הגנתי והשיג רצף של 12 משחקים ללא הפסד. הפועל חיפה מיעטה לספוג והתייצבה במקום השני במשך רוב העונה, אבל כשלה במשחקי הפלייאוף העליון והחמיצה את העליה במחזור האחרון. טל בנין הצעיר שעלה מהנוער היה תגלית העונה ודורה שהיה פטרונו נקלע לניגוד עניינים בשל רצונו של בנין להשתחרר מהפועל חיפה ולשחק בליגה הלאומית. בעונה הבאה דורה המשיך בתפקידו אבל הקבוצה נחלשה ופתחה את העונה בצורה נוראית כשלא הצליחה לנצח ב-10 המחזורים הראשונים ודורגה אחרונה בליגה. גם בצד הניהולי היו קשיים כשהפועל חיפה נכנסה לחובות כבדים והיתה על-סף פירוק. לאחר שניהול האגודה עבר לעמותה בראשות איציק אנגלנדר ואבי קאופמן, הקבוצה התאוששה אבל נשארה בחלק התחתון של הטבלה. בעונה שלאחר מכן, הפועל חיפה לא הצליחה לעמוד בדרישותיו הכספיות של דורה והוא התמנה למאמן הפועל חדרה. במקביל, האחיין בנין הושאל למכבי חיפה. דורה חזר לקבוצה בעונת 1991/92. לאחר שלוש עונות חלשות, הפועל חיפה חזרה לצמרת הליגה הארצית ובסיועו של תורם אלמוני הצליחה להתחזק במהלך העונה ולעלות ליגה בפעם השניה בתולדותיה. דורה המשיך כמאמן בעונה שלאחר מכן בליגה הלאומית. בסיועו של רובי שפירא שהפך לספונסר גלוי, הקבוצה התחזקה בשחקנים רבים, בראשם טל בנין שהתאחד שוב עם הדוד רוני. העונה היתה מוצלחת יחסית אבל הסתיימה בטעם מר עם שישה הפסדים רצופים. בעונת 1993/94 שפירא הסיר את תמיכתו בעקבות חילוקי דעות עם אנגלנדר וקאופמן. בעקבות כך עזבו את הקבוצה רוב השחקנים והמאמן, דורה. הפועל חיפה התחילה את העונה עם תקציב מינימלי וסגל שלא התאים לליגה הלאומית. לאחר שהקבוצה ספגה מספר תבוסות בפתיחת העונה, רובי שפירא רכש את הפועל חיפה. הצעד הראשון היה החזרתו של דורה כמאמן במקומו של רובי יאנג. בהמשך צורפו שחקנים רבים והמאמן הותיק אמציה לבקוביץ' הצטרף לצוות המקצועי. למרות זאת, הפועל חיפה היתה קרובה לירידה אבל נשארה באורח נס. רובי שפירא שהחל להשקיע סכומים גדולים בקבוצה העדיף למנות בעונות הבאות מאמנים בכירים כמו דרור קשטן ואברהם גרנט. רוני דורה חזר למערכת לתקופה קצרה בעונת 1996/97 כעוזרו של המאמן הקרואטי, איוואן קטליניץ'.

Image Unavailable

רוני דורה

לאחר התאבדותו של רובי שפירא ב-2001, הפועל חיפה התפרקה וירדה ליגה פעם נוספת. אלי גוטמן חזר לאמן את הקבוצה במטרה להחזיר אותה לליגת העל. לאחר שהבין שלא יעמוד במשימה, הוא התפטר במהלך עונת 2002/03. המפרקים פנו לרוני דורה אבל הוא סירב להצטרף בשלב הזה. בעונה שלאחר מכן, דורה התמנה למנהל מקצועי ותחתיו שימש כמאמן כוכב העבר של מכבי חיפה, ברוך ממן. ביחד הם הצליחו לעלות ליגה ואף הגיעו לגמר גביע המדינה, שם הפסידו לסכנין. באותה עונה שיחק בקבוצה אחיין נוסף של רוני, יוסי דורה. לאחר מכן, רכש את הקבוצה יואב כץ. דורה המשיך כמנהל מקצועי בליגת העל וניר לוין החליף את ברוך ממן בעמדת המאמן. קבוצה פתחה רע את העונה והשתרכה בתחתית. לאחר הפסד ביתי לאשדוד במחזור ה-19, הגיעו אוהדים לאימון הקבוצה, שרפו צמיגים, ודרשו את פיטורי לוין מהמועדון. כץ נתן גיבוי מלא ללוין ופיטר דוקא את המנהל המקצועי דורה, בטענה שסירב לקצץ בשכרו. רוני עזב את הפועל חיפה בפעם האחרונה ב-2005, אבל השושלת של משפחת דורה נמשכה. שנה לאחר מכן הוביל האחיין שלומי דורה את קבוצת הנוער לאליפות היסטורית. לאחר מכן הוא מונה למאמן הבוגרים והצליח להחזיר את הקבוצה לליגת העל. גם טל בנין אימן בהמשך את הקבוצה. בסך הכל, בני משפחת דורה\בנין אימנו את הפועל חיפה ב-13 עונות שונות.