שם מלא: גדליהו פוקס
מקום ותאריך לידה: רומניה, 11/3/1911
תפקיד: רץ מרכזי
נוער: שמשון (רומניה)
בכורה בבוגרים: שמשון, 1926
שנים בקבוצה: 1947-1931
עונות:
שערים:
הישגים: גמר גביע (1932)
קבוצות נוספות: הכח צ'רנוביץ'
הופעות בנבחרת: 4

גדליהו (גזה) פוקס נולד בטרנסילבניה ובגיל 15 הצטרף לקבוצת הנוער היהודית "שמשון", למרות התנגדות הוריו. לאחר מספר משחקים הוא כבר זכה לשחק בקבוצה הבוגרת של המועדון. ב-1929 כשקבוצת "שמשון" הוזמנה להשתתף בטורניר בן שלושה ימים בצ'כוסלובקיה, גזה בן ה-18 נסע ללא רשות הוריו ומצא עצמו "מוחרם" על ידי המשפחה. הוא ארז את מזוודותיו ועזב את הבית. תחנתו הראשונה היתה צ'רנוביץ', שם הצטרף לקבוצת הכח המקומית. פוקס הפך לרץ המרכזי של הקבוצה והצטיין באחד ממשחקיו הראשונים נגד הכח וינה. ב-1931 הוא עלה לארץ ישראל בעקבות הזמנת אחיו שלמה, ששיחק כרץ מרכזי בהפועל חיפה. גזה פוקס נרשם בהפועל חיפה בשלהי 1931 ותפס את מקומו של האח שלמה, שהחליט לפרוש ממשחק.

תוך פרק זמן קצר הפך גדליהו פוקס לרץ המרכזי התוקף הטוב בכדורגל הארץ ישראלי. הוא שיחק בעמדת רץ מרכזי תוקף ("ליברו"), השונה מתפקיד בלם ("סטופר") שהיה בעל אופי הגנתי מובהק. משחקו השקט והג'נטלמני, יחד עם כישרונו לשבור את התקפות יריב ולהפכן להתקפות נגד, זכה לשבחים רבים. גזה, שהתנהגותו בשדה המשחק היתה ללא דופי, היה שותף למשחק גמר גביע היסטורי ב-1932, שנערך במגרש מכבי פתח תקוה, בין הפועל חיפה למשטרה הבריטית, אלופת אותה שנה. הפועל חיפה הובילה 0:1 לעיני רבבת צופים ובהמשך קבע השופט האנגלי פנדל לא מוצדק לטובת קבוצת המשטרה. קפטן הפועל חיפה, יעקב (ינה) שטרן, כינס את השחקנים להתייעצות, והוחלט לא להמשיך במשחק. השופט האנגלי נתן ארכה של שלוש דקות, אך המשחק לא חודש ותוצאתו הוכרעה בהחלטה על הפסד טכני להפועל חיפה.

גזה פוקס היה השחקן הראשון של הקבוצה ששיחק בנבחרת ארץ-ישראל, במדיה רשם 4 הופעות והיה הראשון שענד את סרט הקפטן. הופעת הבכורה שלו במדי הנבחרת הייתה במסגרת משחקי מוקדמות המונדיאל באיטליה במפגש כפול מול נבחרת מצרים במרץ ובאפריל 1934. לאחר מכן, השתתף במסגרת מוקדמות המונדיאל בצרפת במפגש כפול מול נבחרת יוון בינואר ופברואר 1938. ביחד איתו הופיעו בנבחרת שחקנים נוספים מהפועל חיפה כמו יוליוס קליין, אבנר פרוטופופוב, שוקה ברשדסקי וינה שטרן. פוקס שיחק גם במדי נבחרת "הפועל" מול קבוצות אורחות מחו"ל וכן במסגרת אולימפיאדות הפועלים, שנערכו אז באירופה. הארצישראלים שיחקו ברוב ארצות אירופה המזרחית ולגדליהו פוקס ניתנה הזדמנות להיפגש עם בני משפחתו ולהתפייס איתם.

Image Unavailable

גזה פוקס

בשנות ה-40, הפועל חיפה וקבוצות נוספות ויתרו על עמדת הרץ המרכזי לטובת שיטת הסטופר (תפקיד הבלם). פוקס התקשה לשחק כבלם ולבסוף החליט שהגיע זמנו לפנות את מקומו על המגרש לאחר 16 שנים בהפועל חיפה. משחקו האחרון היה מפגש ידידות נגד קבוצת הפאר ההונגרית מ.ט.ק בודפסט ב-1947.

לאחר קום המדינה פוקס מונה לחבר הנהלת הפועל חיפה, מאמן קבוצת הנוער ובעונת 1954/55 החל לאמן את קבוצת הבוגרים של הפועל תוך מגמה לשלב בהרכבה שחקנים צעירים. גזה פוקס ז"ל נפטר ב-1966 בגיל 55 בלבד.