שם מלא: אביגדור קאופמן
מקום ותאריך לידה: חיפה, 15/3/1959
תפקיד: קשר
נוער: הפועל חיפה
בכורה בבוגרים: הפועל חיפה, 1975
שנים בקבוצה: 1987-1975
עונות: 12
שערים:
הישגים: עליה (84), גביע הטוטו ארצית (87), אליפות מחוז הצפון בנוער (76)
קבוצות נוספות: בית"ר חיפה
הופעות בנבחרת:

אביגדור (אבי) קאופמן החל את דרכו במחלקת הנוער של הפועל חיפה בגיל 12 בתפקיד מגן ימני. לאחר שהצטיין בניצחון קבוצת הנוער בדרבי על מכבי בתוצאה 2:5, המליץ מאמן מכבי, הרדי על צירופו לנבחרת הנוער. כשהגיע לנבחרת שהודרכה על-ידי עמנואל שפר הוא עבר לשחק בתפקיד הקשר האחורי. ב-1976 קאופמן נסע עם נבחרת הנוער למסע בגרמניה ובאותו שנה זכה עם קבוצת הנוער של הפועל חיפה באליפות מחוז הצפון. הוא גם זכה עם נבחרות הנוער והעתודה בטורנירים בינלאומיים שנערכו בארץ. בעונת 1975/76 קאופמן ערך את הבכורה שלו בקבוצת הבוגרים בטרם מלאו לו 16. הוא סומן כהבטחה גדולה והשתלב בקבוצה שהודרכה על-ידי סטלמך לצד הכוכבים הגדולים של שנות ה-70. קאופמן היה אחד השחקנים הראשונים שעלו מהנוער בפתח תקופה של חילופי דורות שבה עלו צעירים כמו אבי ליפשיץ, שלומי שטיקר, רחמים סלע ובועז בן-נון לקבוצה הבוגרת. בעונות שלאחר מכן קאופמן תפס מקום של קבע בהרכב הראשון כקשר דפנסיבי, אבל הקבוצה כבר היתה בדרך למטה. עונת 1980/81 נפתחה עם מרד שחקנים ובעיות מקצועיות. קאופמן לא היה מרוצה מתנאי שכרו ובמקביל חלה דודו בארה"ב. הוא עזב לאחר המחזור התשיעי כדי לסייע למשפחתו בעסקים. קאופמן חזר לקראת סיום העונה אבל לא השתלב בחזרה בקבוצה. הפועל חיפה ירדה ליגה לראשונה בתולדותיה לליגה וקאופמן חזר לאחר חצי שנה של העדרות לשורות הקבוצה ששיחקה בליגה הארצית. בעונת 1983/84 הוא היה שותף לחזרתה של הפועל חיפה לליגה הלאומית כקפטן הקבוצה. בעונה שלאחר מכן קאופמן היה שותף לעונה לא רעה של הקבוצה בליגה שהסתיימה במקום החמישי. בעונת 1985/86 הוא איבד את מקומו בהרכב והושאל לבית"ר חיפה, שם חזר לשתף פעולה עם אלי לוונטל. קאופמן חזר בעונה שלאחר מכן והקבוצה היתה קרובה לעליה. אבל המאמן יצחק שום הביא באמצע העונה את חיים בן-שאנן על חשבונו של קאופמן שירד לספסל. הפועל חיפה לא הצליחה לעלות באותה עונה אבל זכתה בגביע הטוטו של הליגה הארצית. במחנה האימונים שנערך בגרמניה לקראת עונת 1987/88 קאופמן נפצע בתיקול עם טל בנין ונאלץ לפרוש מכדורגל בגיל 28.

Image Unavailable

אבי קאופמן

מיד לאחר הפרישה ממשחק, אבי קאופמן התגייס כדי להציל את הפועל חיפה מהתפרקות. הוא הקים ביחד עם איציק אנגלנדר את עמותת "ידידי הפועל חיפה" וב-1988 קיבלו את הניהול של הקבוצה מידי מועצת פועלי חיפה. הם הצליחו להשאיר את הקבוצה בחיים ולמנוע את העלמותה מהמפה. אבל לאחר עזיבתו של טל בנין למכבי חיפה, הקבוצה נותרה עם סגל בינוני ובקושי נשארה בליגה הארצית. במהלך עונת 1991/92 החל תורם אלמוני לסייע לקבוצה ובעזרתו היא התחזקה ועלתה ליגה. בעונה שלאחר מכן רובי שפירא הפך לספונסר גלוי, טל בנין חזר לקבוצה ואיתו כוכבים נוספים. אבל את עונת 1993/94 התחילו אנגלנדר וקאופמן ללא התמיכה של רובי שפירא בעקבות חילוקי דעות על הרכב העמותה. הם העמידו קבוצה עם תקציב מינימלי ועם סגל שלא התאים לליגה הלאומית כשרוב השחקנים מהעונה הקודמת והמאמן רוני דורה עזבו. כוכב העבר, רובי יאנג הגיע מארה"ב כדי לאמן את הקבוצה, אבל פתיחת העונה היתה נוראית והקבוצה ספגה מספר שביעיות. בשלב זה רובי שפירא החליט להתערב ורכש את הקבוצה. בעקבות הרכישה אנגלנדר עזב את המועדון, אבל קאופמן נשאר ומונה למנכ"ל. הוא המשיך בתפקיד המנכ"ל בכל תקופתו של רובי שפירא כבעלים של המועדון. כמי שהיה במערכת ברגעי השפל של הפועל חיפה, קאופמן זכה להיות שם גם ברגעי השיא, כשהקבוצה זכתה באליפות היסטורית. אבל ב-2001, עסקיו של רובי שפירא בניגריה קרסו ושועבדו לחברות אחרות. ב-14 לדצמבר 2001 שפירא ניהל שיחה אחרונה מניגריה עם אבי קאופמן בה סיפר לו שהמצב קשה מאוד וזמן קצר לאחר מכן הוא שם קץ לחייו ביריה. קאופמן נשאר במערכת בהתנדבות גם כשהפועל חיפה עברה לניהול של מפרקים וירדה ליגה פעם נוספת. כשיואב כץ ניהל משא ומתן לרכישת הקבוצה, קאופמן תמך בו והאמין שהוא יביא לקבוצה סטנדרטים ניהוליים חדשים. אבל ירח הדבש עם כץ לא נמשך זמן רב וב-2005 קאופמן עזב סופית את הקבוצה לאחר כ-30 שנה במועדון כשחקן, קפטן, חבר עמותה, יו"ר ומנכ"ל. לאחר מכן הוא ניהל מאבקים משפטיים מול כץ וגם ניסה לארגן קבוצת אנשי עסקים שתרכוש את הקבוצה, ללא הצלחה.

אבי קאופמן היה אחד מהמקימים של עמותת "עיר הפועלים" ב-2014, ומשמש כיו"ר הועד המנהל. עמותה זו מפעילה קבוצת אוהדים בשם הפועל "רובי שפירא" חיפה, שעלתה לאחרונה לליגה א'. ב-2017 הוא מונה גם ליו"ר הקבוצה.