שם מלא: אלימלך לוונטל
מקום ותאריך לידה: חיפה, 18/3/1953
תפקיד: קשר
נוער: הפועל חיפה
בכורה בבוגרים: הפועל חיפה, 1969
שנים בקבוצה: 1982-1971
עונות: 11
שערים: 19
הישגים: גביע המדינה (74), סגנות (75)
קבוצות נוספות: קרית חיים, בית"ר ירושלים, מכבי שפרעם, בית"ר חיפה
הופעות בנבחרת: 25

אלימלך (אלי) לוונטל גדל בשכונת קרית אליעזר והחל את דרכו בקבוצת הילדים של הפועל חיפה בגיל 10. הוא בלט מגיל צעיר ושיחק בנבחרות הצעירות של ישראל. ב-1969 לוונטל בן ה-16 עלה לבוגרים אבל מעט לשחק וב-1970 הוא הושאל לקבוצת הבת הפועל קרית-חיים וסייע לה לעלות לליגה א׳. הוא חזר להפועל חיפה בעונת 1971/72 אבל עדיין לא זכה לדקות משחק רבות. בעונת 1973/74, תחת הדרכתו של יעקב גרונדמן, לוונטל הפך לשחקן מוביל והיה שותף לזכייתה של הקבוצה בגביע המדינה. ב-1974 לוונטל בן ה-21 זומן על-ידי המאמן דוד שוייצר לנבחרת ישראל. הוא רשם את הופעת הבכורה שלו בנבחרת במשחק נגד אוסטרליה. בהמשך הוצב בתפקיד מגן והשתתף במשחקי אסיה שנערכו בטהרן. לאחר מכן לוונטל היה שותף לעונה מצויינת של הפועל חיפה שסיימה את הליגה כסגנית אלופה. באותם ימים הוא זכה לכינוי "קרויף" בזכות דמיונו לכוכב העל ההולנדי.

בעונת 1975/76 הגיע להפועל חיפה המאמן נחום סטלמך ולאחר פתיחת עונה מאכזבת הוא התעמת עם לוונטל והשעה אותו. לוונטל שהיה ללא חוזה נעדר ממשחק אחד אבל חזר לאחר "סולחה" עם סטלמך. לקראת סיום העונה הוא כיכב באחד הדרבים הסוערים בחיפה, שלמעשה לא קבע כלום להפועל אבל היה אמור להכריע את עתידה של מכבי בליגה הראשונה. לוונטל כבש את הראשון ובישל את השני בדרך לניצחון אדום 1:2. מספר ימים לאחר המשחק לוונטל היה אמור להינשא לבחירת ליבו, אבל קיבל איומים מאוהדי מכבי שאיימו לפוצץ לו את החתונה. לוונטל הגיע לחתונה כשהוא מלווה בניידות משטרה ומאוחר יותר גם התקבל איום סרק על פצצה שהוטמנה באחת המתנות. האירועים האלה לא מנעו מאלי לוונטל להצטיין במדי הנבחרת ששיחקה באולימפיאדת מונטריאול בקיץ והגיעה עד שלב רבע הגמר.

Image Unavailable

אלי לוונטל

לפני עונת 1976/77 לוונטל נכנס ל"ברוגז" עם ההנהלה שלא קיבלה את דרישותיו הכספיות אבל לאחר כמה ימים הושג הסדר והוא היה אחד השחקנים המצטיינים באותה עונה. בקיץ שלפני עונת 1977/78 הוא הצטרף לאלופה מכבי ת"א במשחקי האינטרטוטו. בסיום אותה עונה, הפועל חיפה היתה קרובה לירידת ליגה, אבל לוונטל כבש שער מכריע מול מכבי ת"א במחזור האחרון והבטיח את ההשארות. בעונת 1979/80 הוא עשה זאת שוב עם שער ניצחון מול כפר-סבא שהבטיח את ההשארות בליגה לעונה נוספת. בעונה שלאחר מכן, לוונטל שחוזהו הסתיים חתם על חוזה חדש לשלוש שנים. השחקנים האחרים התמרמרו כששמעו על גובה החוזה כשחלקם דרשו שיפור משמעותי בשכרם והחרימו את האימונים. בסופו של דבר, החוזה של לוונטל קוצר לשנתיים והוא קיבל את סרט הקפטן בהיותו השחקן הותיק בקבוצה. עונת 1980/81 הסתיימה בירידה לליגה הארצית, לראשונה בתולדותיה של הקבוצה. לאחר הירידה, לוונטל המשיך לשחק בהפועל חיפה בליגה הארצית, אבל לקראת סיום העונה, לאחר שאיבד את מקומו בהרכב הוא הודיע על עזיבתו. לאחר מכן הוא שיחק בבית"ר ירושלים, מכבי שפרעם ובית"ר חיפה. לאחר פרישתו ממשחק, אלי לוונטל שימש כמאמן נוער בהפועל חיפה. בהמשך הוא אימן גם מספר קבוצות בוגרים באיזור הצפון. בשנים האחרונות הוא משמש כפרשן כדורגל ומאמן קבוצת הותיקים של הפועל חיפה.