מקום בליגה: 11, ליגת העל (1)
גביע:
מאמן: גיא לוי
שחקנים: שוערים: שי הס, אבי פרץ, ענאן פרו
הגנה: אלון חלפון, אלירן אלקיים, מאיר בן-מרגי, רמי עזיז, נג'ואן גרייב, ישראל כהן, חי בן-לולו, עופר טלקר
קישור: אולג ילשב, אלין מינטואן, דמיטרי אוליאנוב, מיכאל אניצ'יץ', יואב זיו, זוהר ביצ'ה
התקפה: אורן נסים, אלי אברבנל, צחי טובי
כובשים:
  1. נסים 7
  2. אברבנל 7
  3. אניצ'יץ' 6

בעקבות המשבר בעסקים של רובי שפירא בניגריה, הוא נאלץ לקצץ אחוזים ניכרים מתקציבה של הקבוצה ושחרר את הכוכבים הגדולים: דודו אוואט, רן בן-שמעון, אורן זיתוני ועמיר תורג'מן. במקומם הגיעו שי הס, אלירן אלקיים, ישראל כהן ואלי אברבנל. קיץ הקבוצה הופיעה בפעם השלישית באינטרטוטו ולאחר שעברה את טאלין בסיבוב הראשון, הודחה בסיבוב השני על-ידי דינאמו מינסק. מספר מחזורים אחרי תחילת העונה שפירא אף אמר כי הוא שוקל לעזוב את המועדון, אולם שוכנע לבסוף להישאר. שפירא גם ניסה למכור את הקבוצה לכמה גורמים, ובהם קבלני הבניין, האחים דנקנר, אך כל הניסיונות נכשלו. פתיחת העונה היה דוקא טובה ובחמשת המחזורים הראשונים הפועל חיפה צברה 3 נצחונות. במחזור החמישי הפועל חיפה הביסה 1:6 את מ.ס. אשדוד ועלתה למקום השלישי. אבל לאחר מכן הקבוצה ספגה שלושה הפסדה רצופים וירדה למקום השמיני. הפועל חיפה סיימה את הסיבוב הראשון במקום השישי לאחר הפסד 2:1 בדרבי.

Image Unavailable

הפועל חיפה 2001

בינתיים, עסקיו של רובי שפירא בניגריה קרסו ושועבדו לחברות אחרות. ב-14 לדצמבר 2001 שפירא ניהל שיחה אחרונה מניגריה עם המנכ"ל אבי קאופמן בה סיפר לו שהמצב קשה מאוד וזמן קצר לאחר מכן הוא שם קץ לחייו ביריה. הפועל חיפה נותרה ללא בעלים כשענן שחור רובץ מעל עתידה. גם עופר טלקר שוחרר ועבר לבית"ר ובמקומו הגיע בהשאלה ממכבי חיפה שחקן צעיר ואלמוני, יואב זיו. הפועל חיפה הגישה הצעה להתאחדות להקפיא את הירידות מליגת העל, אבל ההצעה נדחתה. הזעזוע ניכר על הקבוצה והיא ספרה 8 משחקים ללא נצחון שדירדרו אותה לתחתית. במחזור ה-18 הפועל חיפה ניצחה 0:2 את הפועל פ"ת אבל נשארה במקום התשיעי. גם ניצחון נוסף במחזור ה-20, 1:4 על בית"ר ירושלים השאיר את הפועל חיפה במקום ה-9 אבל פתח פער של 9 נקודות מבית"ר שדורגה מתחת לקו האדום. הדרבי השני של העונה שנערך במחזור ה-22 היה דרמטי וטראומתי עבור הפועל. ג'ובאני רוסו העלה את מכבי ליתרון 1:0 אבל יואב זיו הצליח להכניע את דודו אוואט ולהשוות בדקה ה-88. בדקות האחרונות הכשיל ישראל כהן את רוסו מספר פעמים בתוך הרחבה עד שלבסוף השופט נאלץ לשרוק לפנדל בדקה ה-92. וואליד באדיר בעט פנימה ומכבי שוב ניצחה. בעקבות הארוע, ישראל כהן נחשד במכירת המשחק והושעה מהקבוצה, אבל בסופו של דבר לא הועמד לדין מחוסר ראיות. דמיטרי אוליאנוב שראה את הכרטיס האדום באותו משחק אומלל, הורחק ל-8 משחקים. הפועל חיפה סיימה את הסיבוב השני כשהיא עדיין במקום ה-9 אבל הפער מבית"ר ירושלים הצטמק ל-4 נקודות.

Image Unavailable

רובי שפירא שם קץ לחייו

בסוף חודש מרץ 2002, בעקבות חובות שהקבוצה צברה למס הכנסה, מינה בית המשפט את עו"ד יצחק יונגר, עו"ד יואל גולדברג ורו"ח משה לאון למפרקים זמניים מפעילים למועדון הכדורגל הפועל חיפה. המפרקים ניתנו סמכויות לתפוס את נכסי מועדון הכדורגל, לשמור עליהם ולנהל אותם כדי לאפשר את המשך פעילות המועדון. בינתיים בליגה, ההתפרקות המשיכה על המגרש עם 5 הפסדים רצופים ולאחר ניצחון על נתניה במחזור ה-26, הקבוצה לא ניצחה בשבעת המחזורים האחרונים. במחזור ה-30 הפועל חיפה הפסידה 3:0 לבית"ר והפער בין שתי הקבוצות ירד לנקודה אחת בלבד. במחזור הבא הפועל הפסידה בדרבי בפעם השלישית העונה וירדה מתחת לקו האדום. בסיום העונה השחורה ביותר בתולדות הפועל חיפה, היא ירדה ליגה בפעם השלישית בתולדותיה.