מקום בליגה: 3, ליגה לאומית (1)
גביע: רבע גמר
מאמן: נחום סטלמך
שחקנים: שוערים: בנימין ויינברג, אליהו בניש
הגנה: יוחנן וולך, ליאון גרוס, מאיר אילוז, אהרון כהן, יהודה דוד, נתן בן-חמו
קישור: איציק אנגלנדר (ק), אלי לוונטל, אבא גינדין, יוסי ליפשיץ, ויקטור בוני, אבי ליפשיץ, אבי קאופמן
התקפה: בני אלון, רלו קופרמן, יצחק אינצ'י, דב בנדט, גבי בליטי
כובשים:
  1. קופרמן 5
  2. אלון 4
  3. אנגלנדר 4
  4. לוונטל 4
  5. אינצ'י 4

נחום סטלמך, שהיה אחד מגדולי השחקנים בישראל, מונה למאמן, אבל לא הצליח לשמר את הרוח הקבוצתית שהיתה בתקופת גרונדמן. במהלך הפגרה נאלצה ההנהלה להתמודד עם דרישות של רבים מהשחקנים לשיפור בשכרם או שיחרור מהקבוצה. בני אלון חזר לאחר 5 חודשים בארה"ב. סמוך לפתיחת העונה הצטרף גם רלו קופרמן שנחשב לאחד מהשחקנים הטובים ברומניה ועלה בקיץ לישראל. לאחר מספר שנים שבהן לא עלו שחקנים מהנוער לבוגרים, צורפו בעונה זו הצעירים אבי קאופמן, אבי ליפשיץ (האח הצעיר של יוסי) ונתן בן-חמו. רובי יאנג היה בסגל בתחילת העונה אבל פרש בהמשך. הקבוצה היתה אחת המועמדות לאליפות אבל הפתיחה היתה מאכזבת עם שבע נקודות בשבעת המחזורים הראשונים. סטלמך הביא לקבוצה סגנון הגנתי יותר שהתבסס בעיקר על יכולתם של הבלמים וולך וכהן. בומה ויינברג התחיל את העונה כשוער ראשון, אבל לא גילה יכולת טובה ואת מקומו בין הקורות תפס אליהו בניש. בסיום המשחק מול מכבי ת"א, סטלמך התעמת עם אלי לוונטל והשעה אותו. לוונטל שהיה ללא חוזה נעדר ממשחק אחד אבל חזר לאחר "סולחה" עם סטלמך. בינתיים נמשכו הצרות כשבנדט הודיע על פרישה וחזר בהמשך, וגם בניש איים בפרישה אם לא תענה דרישתו להלוואה. המפנה הגיע בחודש דצמבר עם ארבעה נצחונות רצופים מתוך סדרה של שבעה משחקים ללא הפסד, שהביאה את הפועל חיפה למקום הראשון במחזור ה-12. גם לאחר המחזור ה-14 הקבוצה דורגה ראשונה והציפיות לאליפות שוב עלו אבל בהמשך, סדרה של שמונה משחקים ללא ניצחון הרחיקה את הקבוצה מהפסגה. לאחר המחזור ה-17 בתום הסיבוב הראשון, הפועל חיפה דורגה רביעית. בתום משחק הפסד במחזור ה-20 להפועל ירושלים, בניש התפרץ כלפי מנהל הקבוצה, משה לוי. בעקבות כך הוא ירד לספסל וויינברג חזר לשער. במחזור ה-23 ניצחון 0:1 על האלופה באר-שבע משער של בני אלון, העלה את הקבוצה למקום השלישי. במשחק זה הצטיין ויינברג בשער. במחזור הבא ניצחה הפועל חיפה גם את השניה בטבלה, בית"ר ירושלים שוב משער של אלון, אבל דווקא הביתרים צהלו בסיום המשחק לאחר שהשיגו את הכרטיס השני לגביע האינטרטוטו. לאחר המשחק המריא שוב בני אלון לארה"ב, שם שיחק שוב כדורגל בשיקאגו וגם שימש כמאמן טניס. חוסר היציבות נמשך במחזור הבא עם הפסד מביך לאחרונה בטבלה, עמידר. במחזור ה-31 היתה הפועל חיפה במרחק 3 נקודות בלבד מהמוליכה באר-שבע, אבל הפסד ביתי במחזור הבא לבית"ר ת"א בהדרכתו של רובי יאנג, סתם את הגולל על סיכויי האליפות.

הדרבי השני שנערך במחזור האחרון יזכר כאחד הדרבים הסוערים בחיפה. כ-18 אלף איש הצטופפו בקרית חיים כדי לראות את המשחק המסקרן שלמעשה לא קבע כלום להפועל אבל היה אמור להכריע את עתידה של מכבי בליגה הראשונה. מכבי היתה חייבת לפחות נקודה כדי להשאר בליגה והיו דיבורים על כך שהפועל לא ממש תתאמץ. בדקה ה-50 אלי לוונטל העלה את הפועל ל-0:1 אבל מכבי השוותה תוך 3 דקות בפנדל. ואז בדקה ה-72 לוונטל הגביה משמאל ואבי ליפשיץ הצעיר שנכנס כמחליף נגח פנימה את שער הניצחון. המראות בסיום היו קשים עבור הירוקים, אוהדים פרצו בבכי כאילו חרב עליהם עולמם לנוכח העובדה שהקבוצה שלהם הפסידה בדרבי וירדה ליגה. זה היה הנצחון הראשון של הפועל בדרבי לאחר כ-6.5 שנים. מספר ימים לאחר המשחק לוונטל היה אמור להינשא לבחירת ליבו, אבל קיבל איומים מאוהדי מכבי שאיימו לפוצץ לו את החתונה. לוונטל הגיע לחתונה כשהוא מלווה בניידות משטרה. מאוחר יותר מכבי זכתה במשחק חוזר מול שמשון ת"א, ונשארה בליגה בזכות ניצחון דחוק מה שלא השכיח את אותו דרבי מפורסם.

Image Unavailable

דרבי 1975

קבוצת הנוער בהדרכת טיבי נוימן זכתה באליפות מחוז הצפון כשבשורותיה משחקים אבי ליפשיץ, אבי קאופמן, נתן בן חמו, אברהם כהן (שיחקו גם בבוגרים באותה עונה), שלומי שטיקר, יורם לנדאו, מאיר פטיטו, בועז בן-נון, רחמים סלע, אודי בכלר ויוסי ווטשין.