מקום בליגה: 12, ליגה לאומית (1)
גביע:
מאמן: אורי ויינברג
מנהל מקצועי: מרדכי שפיגלר
שחקנים: שוערים: בנימין ויינברג (ק), מיכה לירון
הגנה: יהודה דוד, מאיר אילוז, יוסי ליפשיץ, שאול יחזקאל, נתן בן-חמו, אהרון כהן, בועז בן-נון, יצחק אדרעי
קישור: אלי לוונטל, רלו קופרמן, אבי קאופמן, רחמים סלע, יצחק אינצ'י, ויקטור בוני, אודי בכלר
התקפה: בני אלון, מאיר ברד, דב בנדט
כובשים:
  1. אלון 4
  2. ברד 4
  3. אילוז 4

הקיץ שלפני תחילת העונה לא עבר בשקט. שני הסמלים הגדולים של המועדון, איציק אנגלנדר ויוחנן וולך פנו למזכיר מועצת פועלי חיפה, משה ורטמן, וביקשו למסור לידיהם את ניהול הקבוצה כדי להעלותה על פסים מקצועיים. הם הגישו תוכנית תקציב מפורטת ובינתיים החלו להתאמן במכבי חיפה. לאחר שמועצת הפועלים לא שיתפה איתם פעולה הם ביקשו להשתחרר מהקבוצה ולעבור ליריבה העירונית שירדה בעונה הקודמת לליגה הארצית. מכבי שילמה כ-40 אלף לירות עבור השניים וקבעה בנוסף משחק ידידות ש־60% מהכנסותיו הועברו לקופת הפועל. לפני המשחק על גביע ראש העיר, אנגלנדר ווולך סירבו לקבל גביעי הוקרה מהפועל. במשחק עצמו, אנגלנדר כבש את שער הניצחון ורץ בשמחה לאוהדים הירוקים.

אורי ויינברג מונה למאמן הקבוצה. זאת היתה הפעם הראשונה ששחקן עבר של הפועל חיפה מקבל את המינוי מאז גזה פוקס ויונה שטרן שאימנו בשנות ה-50. בנוסף לוולך ואנגלנדר, עזבו את הקבוצה גם ליאון גרוס וחיים פורטה. מועצת פועלי חיפה קיצצה 25% מתקציב הקבוצה לאחר שהקבוצה סיימה את העונה הקודמת בגרעון של כ-900 אלף לירות. בשל הקשיים התקציביים מפ"ח גם ביטלה נסיעת פרס לאירופה שהובטחה לשחקנים, שבתגובה החרימו את האימונים. בעקבות התערבותו של ויינברג ובעזרת איש עסקים חיפני הקבוצה יצאה לבסוף לסדרת משחקים בגרמניה והמשבר נפתר. מאוחר יותר התעורר משבר פיננסי נוסף כשהתגלה חוב של 2.5 מיליון לירות למס הכנסה. אבל מועצת הפועלים בכל זאת ניסתה לאפשר לקבוצה להתנהל באופן עצמאי ומקצועני יותר עם מינויו של אמנון צידון ליו"ר. לאחר שנכשלו הנסיונות להביא לקבוצה את רוני קלדרון ואהוד בן-טובים, הוחתם מאיר ברד, אחד מכוכבי עונות האליפות של הפועל ב"ש, שנרכש תמורת 90 אלף לירות. בנוסף, בני אלון חזר לקבוצה לאחר שהות בארה"ב והצטרף בלם צעיר מהפועל קרית אתא מליגה ב', שאול יחזקאל. לעומתו, הבלם הטברייני יצחק אדרעי הורחק מהקבוצה בשל "חוסר רצינות". בלם נוסף, אהרון כהן הותיק נפצע בפתיחת העונה ונעדר לתקופה ממושכת, כשאת מקומו ממלא יוסי ליפשיץ שהוסט לעמדת הבלם הקדמי. בניגוד לציפיות, הפועל חיפה פתחה היטב את העונה עם שלושה נצחונות רצופים. לאחר שישה מחזורים הקבוצה ניצבה במקום השני עם חמישה נצחונות לעומת הפסד בודד למוליכה, נתניה. במחזור התשיעי הפועל חיפה הנחילה הפסד ראשון בעונה זאת לבית"ר ירושלים עם המאמן דוד שוייצר כשניצחה אותה 0:1 בימק"א משער של ברד. בזכות הניצחון הזה הפועל חיפה חלפה על פני בית"ר בטבלה ועלתה שוב למקום השני, אבל דווקא אז התנופה נעצרה. במחזור העשירי הקבוצה ספגה הפסד שלישי בבית, איבדה את הביטחון והחלה לאבד גובה במהירות. בתום הסיבוב הראשון הפועל חיפה דורגה במקום השישי. בסיבוב השני, אהרון כהן שהספיק להחלים מהפציעה, לא מצא את מקומו בהרכב והודיע על פרישה מהקבוצה. לעומתו, אדרעי התנצל וחזר לסגל. בסיבוב הראשון של הגביע הפועל נזקקה לפנדלים כדי לעבור את מכבי שיכון המזרח מליגה ג'. הצרות המשיכו כשמאיר ברד הזדרז להודיע שלא ימשיך לשחק בעונה הבאה בחיפה ואף איים לחזור לבאר שבע באופן מיידי. במחזור ה-19 ספגה הפועל חיפה תבוסה 5:1 מהפועל חדרה עם שלושער של יעקובובסקי והדרדרה למקום ה-11 במרחק נקודה אחת בלבד מהקו האדום. לאחר המשחק, פנו צידון וויינברג למוט'לה שפיגלר שפרש מנתניה בתחילת העונה וביקשו ממנו להצטרף כמנג'ר. מיד לאחר צירופו של שפיגלר לצוות המקצועי הקבוצה התייצבה לדרבי בשלב שמינית הגמר של הגביע מול מכבי חיפה מהליגה הארצית. אבל גם בגביע המשבר נמשך. כבר אחרי 30 שניות, כבש אילן לופט לזכות מכבי והיכה בהלם את שחקני הפועל שהציגו משחק נרפה ובהמשך ספגו שער נוסף לאחר מסירת עומק של אנגלנדר. לאחר מכן, אהרון כהן סיים את הסכסוך וחזר לסגל, אבל לעומתו קופרמן הודיע על פרישה לאחר שלא סידרו לו דירה. במחזור ה-21 הפועל חיפה הפסידה ליהוד וסגרה סיבוב שלם ללא ניצחון. הקבוצה ירדה למקום ה-12 ונראתה בדרך לליגה השניה. אבל ניצחון במחזור ה-22, שוב על קבוצת הצמרת בית"ר ירושלים משער של אלון, נתן קצת חמצן להמשך. לאחר מכן גם קופרמן חזר. במחזור ה-25, הפסד להכח ר"ג שמתחת לקו האדום הכניס שוב את הפועל חיפה ללחץ, אבל לבסוף ניצחון 0:1 במחזור האחרון על האלופה היוצאת מכבי ת"א משער של לוונטל הבטיח את ההשארות.

Image Unavailable

הפועל חיפה 1977/78

קבוצת הנוער בהדרכתו של טיבי נוימן זכתה באליפות מחוז הצפון. בשורות הקבוצה שיחקו שחקנים רבים שעלו או יעלו בהמשך לבוגרים, בינהם: שלומי שטיקר, רונן רוקמן, אבנר חדד, בועז בן-נון, יורם לנדאו, ג׳ימי פרסלני, אודי בכלר, מאיר פטיטו, שאול לוי ומוטי הרשקוביץ׳.